Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere minor

Buna ziua, tatal.minorului dupa divort este obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 300 lei, el refuza de 2 luni sa faca plata, prima faza estw sa ma duc la executor sau pot si la politie sa depun plangere? Fostul sot are o intreprindere individuala, si a depus declaratie de venit in minus, lucru care nu este adevarat, are service auto si stiu ca are venituri mari dar pe negru, cum pot in cazul de fata sa cer marorea pensiei sau am vreo sansa?
Puteți merge la executor pentru punerea în executare a hotărârii.
Plângere penală pentru abandon de familie puteți face după 3 luni.
Art. 378 Cod penal Abandonul de familie
(1) Săvârșirea de către persoana care are obligația legală de întreținere, față de cel îndreptățit la întreținere, a uneia dintre următoarele fapte:
c) neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.