Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vătămare corporală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vătămare corporală

BUNA ZIUA,va rog sa imi raspundeti:daca un tip ma lovit cu pumnul in gura si mi-a spart buza din dreapta jos si un dinte de sus din fata,cam cati bani a-s putea sa cer cu 6-7 spitalizare asa cu scrie in certificatul medico-legal de la IML.

Multumesc.
ADRIANN2017, utilizator
Depuneti intai plangerea penala, apoi va puteti constitui parte civila pana la inceperea cercetarii judecatoresti. Puteti solicita daune materiale constand in cheltuielile prilejuite cu acest eveniment, cu conditia sa aveti documente justificative.
In ceea ce priveste daunele morale, cuantificarea prejudiciului moral nu este supusă unor criterii legale de determinare. Daunele morale se stabilesc prin apreciere, ca urmare a aplicării de către instanța de judecată a criteriilor referitoare la consecințele negative suferite de cei în cauză în plan fizic și psihic, importanța valorilor lezate și în măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea percepției consecințelor vătămării, măsura în care le-a fost afectată situația familială, profesională și socială. Toate aceste criterii de cuantificare a prejudiciului moral sunt subordonate conotației aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real și efectiv produs victimei.
Ar fi util pentru dvs sa va angajati un avocat care sa va asiste/reprezinte in toata procedura.
am depus plangerea penal la politie,,am fost la iml,am si un martor,iar rezultatul iml a fost 6-7 zile de spitalizare, intrebam ca si suma cand o sa il dau in jucecata in civil cam ~cat pot cere ca bani cu ce v-am zis mai sus.
Multumesc
Nu trebuie sa mergeti la instanta civila, v-am spus ca aveti dreptul sa va constituiti parte civila in cursul procesului penal pana la inceperea cercetarii judecatoresti.
Mesajul meu este detaliat in ceea ce priveste daunele materiale si modalitatea de apreciere a daunelor morale, nu pot sa va precizez suma pe care ar trebui sa o solicitati, dar o puteti aprecia dvs in functie de criteriile pe care vi le-am indicat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat