Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperire fara autorizatie balcon in bloc nou
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperire fara autorizatie balcon in bloc nou

Am achizitionat un apartament la parter in bloc nou. Terasa apartamentului mea este mai lunga cu 2,50 m si mai lata cu 50 cm fata de balcoanele apartamentelor de la etaj. Ma deranjeaza cantitatea de ploaie si zapada cazuta la mine, plus ca dezvoltatorul a modificat proiectul si a pus cate 3 scurgeri la fiecare balcon de la etaj, apa ajungand tot in terasa mea. Vreau sa ma protejez de umiditate si mai tarziu de egrasie, deoarece la volum mare de apa aceasta improsca peretii.
Ma intereseaza daca o acopar cu policarbonat sau sticla fixate pe un cadru cu picioare metalice IMI TREBUIE AUTORIZATIE DE LA PRIMARIE?
In acelasi caz doar de acoperire imi trebuie acceptul asociatiei de locatari?
Precizez ca doresc sa ramana terasa, nu o inchid, doar vreau s-o acoparcu ceva transparent care sa lase lumina sa patrunda si sa nu am probleme.
Puteti sa-mi oferiti vreo alta idee de acoperire dar care sa nu necesite autorizatii, aprobari, etc...
Multumesc anticipat.
yna13, utilizator
Umblati la arhitectura blocului si aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata, care sa obtina autorizatie de constructie de la primarie/ sectorul de urbanism.
Primul pas este acceptul asociatiei de proprietari.
Executia lucrarii poate fi efectuata de o firma cu profil de constructii, cu acceptul Inspectoratului teritorial de stat in ctii.
Avand in vedere ca intentionati modificarea aspectului partii comune,obligatoriu este necesar acordul asociatiei de proprietari
Bun, dar suntem 5 proprietari la parter.
Eu doresc doar acoperire,ca doresc un spatiu in aer liber ca asta e menirea unui balcon, iar ceilalti vor inchidere completa, sau partiala,
Cum se procedeaza? Pot sa fac proiect separat sau suntem obligati sa facem toti la fel.
Nu inteleg diferenta dintre ceea ce vreau sa fac eu si montarea acelor parasolare (umbrare) care nu necesita nicio autorizatie.
De ce mie imi trebuie autorizatie si lor nu, ca tot acoperire se numeste!
Instalarea de aere conditionate la etaje nu necesita autorizatie? Unii au pus si picura tot la noi in balcon. Si astea strica aspectul exterior.
yna13, utilizator
Bun, dar suntem 5 proprietari la parter.
Eu doresc doar acoperire,ca doresc un spatiu in aer liber ca asta e menirea unui balcon, iar ceilalti vor inchidere completa, sau partiala,
Cum se procedeaza? Pot sa fac proiect separat sau suntem obligati sa facem toti la fel.
Nu inteleg diferenta dintre ceea ce vreau sa fac eu si montarea acelor parasolare (umbrare) care nu necesita nicio autorizatie.
De ce mie imi trebuie autorizatie si lor nu, ca tot acoperire se numeste!
Instalarea de aere conditionate la etaje nu necesita autorizatie? Unii au pus si picura tot la noi in balcon. Si astea strica aspectul exterior.
yna13, utilizator
Proiectul si autorizatia de ctie. sunt obligatii legale pentru a putea construi ceea ce doriti. Daca ceilalti proprietari de la parter au construit fara, au facut-o in afara legii si pot fi amendati de catre inspectorii primariei si obligati sa demoleze ceea ce au construit.
Proiectul si constructia o puteti face in comun toti proprietarii de la parte (este indicat pentru costuri si arhitectura blocului, se poate obtine mai usor autorizatie de ctie.) sau separat, dupa cum va intelegeti.
Legat de montajul defectuos al aparatelor de aer conditionat, puteti sesiza Directia judeteana de sanatate publica, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, in sensul ca sanatatea locatarilor poate fi pusa in pericol prin picaturile infestate cu microbi care nu sunt colectate in recipiente. Seva face o ancheta si respectivii locatari vor fi amendati contraventional si obligati se remedieze situatia. Legislatia nu prevede, inca, necesitatea autorizatiei de ctie. pentru aceste aparate de aer conditionat.