Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributii pt angajat(pensionar de boala) cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributii pt angajat(pensionar de boala) cu norma 4 ore

Am la firma un angajat cu norma partiala de 4 ore. El este si pensionat pe caz de boala. Intrebarea mea este: avand in vedere modificarile privind plata contributiilor incepand cu august 2017, platesc ca si pana acum, contributiile la jumatate de norma, putand fi incadrat la pensionari , sau tebuie sa i platesc contributiile aferente sal minim pe ec pt norma intreaga?
"Categoriile de salariaţi cu contract part-time sau cu plata în acord în cazul cărora se aplică excepţia de la plată a CAS şi CASS:

a) sunt elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;

b) sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 ani;

c) sunt persoane cu dizabilităţi cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi;

d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;

e) realizează în cursul aceleiaşi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puţin egală cu salariul minim brut pe ţară."

( Ordonanta nr. 4/2017 – modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal )
lilid, utilizator
Vreau sa va rog sa fiti mai explicita. Sunt o obligata sa platesc pt 8 ore sau nu? Din cate inteleg trebuie sa platesc pt 8 ore?
Vicky82, utilizator
Veti plati contributiile la nivelul salariului minim brut .
Sunt scutiti numai cei care au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii.