Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Situație atipica, îmatriculare mașină ambasada
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Situație atipica, îmatriculare mașină ambasada

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un autoturism,proprietatea unui diplomat,atasat la o ambasada din romania(Norvegia)Acum situatia e atipica pentru ca masina a fost adusa de noua din statul care nu este membru ue(dar din cate stiu are niste acorduri cu ue,respectiv Norvegia)
Care este procedura de imatriculare daca masina are deja carte si talon de romania?
Se plateste vama?
Cu multe multumiri
O.A.
cum diplomatul e strain, masina e straina, deci o importati. informati-va la autoritatea vamala daca trebuie platite taxe vamale. e posibil sa fie un acord bilateral. procedura e aceeasi cu aducerea unei masini din afara. faptul ca e inmatriculata in RO are legatura doar cu functia vanzatorului
GHID DE PROTOCOL pentru misiunile diplomatice, oficiile consulare şi reprezentanţele organizaţiilor internaţionale acreditate în România
art 3.4. Achiziţionarea/importul mijloacelor de transport
Misiunile diplomatice, oficiile consulare, reprezentanţele organizaţiilor internaţionale
acreditate în România pot achiziţiona de la furnizorii locali sau pot importa, cu scutirea
taxelor aferente, autovehicule pentru uzul oficial al acestora într-un număr rezonabil, în
funcţie de numărul de agenţi diplomatici acreditaţi.
Membrii personalului diplomatic acreditaţi în România pot achiziţiona de la furnizorii
locali sau pot importa, cu scutirea taxelor aferente, un număr de 2 autoturisme/familie pe
durata misiunii (Anexa 6).
Membrii personalului tehnico-administrativ în România pot achiziţiona de la
furnizorii locali sau pot importa, cu scutirea taxelor aferente, 1 autoturism/familie pe durata
misiunii (Anexa 6).
În situaţii deosebite, Ministerul Afacerilor Externe – Direcţia Protocol va analiza, de
la caz la caz, oportunitatea acordării suplimentare a aprobărilor peste aceste limite
(reciprocitate mai mare sau distrugere totală pe perioada mandatului în România).
Exceptarea de la plata taxelor de import (pentru autovehicule originare din ţări nonUE)
şi a TVA se realizează pe baza avizului emis de Ministerul Afacerilor Externe –
Direcţia Protocol.
Înstrăinarea de către misiunile diplomatice, oficiile consulare, reprezentanţele
organizaţiilor internaţionale acreditate în România, precum şi de către membrii
personalului acestora a autovehiculelor înregistrate în regim CD/TC către alte misiuni
diplomatice, oficii consulare, reprezentanţe organizaţiilor internaţionale acreditate în
România sau către membrii personalului acestora, se poate realiza fără restricţii cu
exceptarea de la plata oricăror taxe.
Înstrăinarea autovehiculelor înregistrate în regim CD/TC către alte persoane, care
nu se încadrează în prevederile Convenţiei de la Viena, se poate realiza cu condiţia
achitării taxelor aferente de către proprietarul respectivului mijloc de transport.