avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot inchide un cont la banca OTP
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot inchide un cont la banca OTP

Buna ziua.Am si eu o problema si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.Am facut doua credite la banca Opt in urma cu 5 ani,aceasta avand o sucursala la Resita,Caras -Severin,si dupa aproximativ 1 an si jumatate s-a inchis si am primit notificare ca trebuie sa platim la sucursala din Caransebes,Caras-Severin.Neavand posibilitatea sa merg pana acolo lunar,ni s-a spus sa platim prin posta,respectiv prin mandat postal,pt. care bineinteles ca tot eu am platit taxa.Acum unul dintre credite a fost achitat,ramanand numai unul,si am sunat la OTP ca sa-mi inchida acel credit,si mi s-a spus ca nu pot sa o faca decat daca merg personal acolo,ori eu nu pot ajunge la sucursala.Si mi s-a mai spus ca voi fi raportat la biroul de credit daca nu fac inchidere de credit.E posibil asa ceva,avand in vedere ca nu e vina mea ca si client ca s-a inchis sucursala unde am facut creditul si am platit atatia ani mandatele postale din bani propri???!!!Deci,am trimis banii(rata)prin posta dar nu se poate sa-mi trimita inchiderea de credit tot prin posta(recomandata,cu aviz de primire)sau ,ma rog,alta varianta???Santeti in masura sa ma ajutati ,va rog,??
Pentru inchiderea de cont sunt necesare probabil unele documnete care trebuie semnate in fata angajatului bancii.
Puteti recurge la varianta unei imputerniciri notariale acordata unei persoane care se poate deplasa la sediul acelei sucursale, evident daca si banca este de acord cu aceasta varianta (in principiu nu ar avea ce sa obiecteze).
Aurel Fleancu a scris:

Pentru inchiderea de cont sunt necesare probabil unele documnete care trebuie semnate in fata angajatului bancii.
Puteti recurge la varianta unei imputerniciri notariale acordata unei persoane care se poate deplasa la sediul acelei sucursale, evident daca si banca este de acord cu aceasta varianta (in principiu nu ar avea ce sa obiecteze).

Multumesc mult pt raspuns !!
Cu multă plăcere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un consilier cu dosar penal renate_b55 renate_b55 REªIŢA - Un director de bancă, administratorul unei societăţi reşiţene, o angajată a acestuia şi un consilier juridic sunt implicaţi într-un scandal ... (vezi toată discuția)
Comision de plata din 2012 carmen8300 carmen8300 Buna ziua.Am luat un credit imobiliar in 2008 si tatal este coplatitor.Atunci lui i s-a deschis un cont curent pentru care pana in 2012 nu s-a perceput nici ... (vezi toată discuția)
Asigurare credit -deces movila92 movila92 buna ziua, tata, la data decesului detinea un credit si un card de credit la o banca (rbzr), totodata la aceste produse detinea si polite de asigurare, am ... (vezi toată discuția)