Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Împreună cu 10 specialiști de la EY România, KMPG România, Viboal FindEx și Dobrinescu Dobrev discutăm despre: TVA în comerțul electronic, SAF-T, analiza de risc fiscal etc. Rezervă loc și participă!

Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata defalcata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata defalcata tva

As vrea sa stiu daca societatea care doreste sa opteze pentru plata defalcata a tva de la 01 octombrie 2017 si nu are tva la incasare, a depus decont si a achitat tva pentru facturi pe care le va incasa dupa 01 octombrie (incasare 30-60-90 zile), la fel si plati catre furnizori , va aplica split tva si pentru acestea ?
Cel mai recent răspuns: infoconsult , Consultant fiscal 12:53, 25 Septembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, OG 23/ 2017:


Art. 22.
(2) În perioada 1 octombrie 2017-31 decembrie 2017, prevederile art. 1-15 se aplică opţional. Persoanele impozabile prevăzute la art. 2 alin. (1) care optează pentru plata defalcată a TVA în perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017 notifică organul fiscal competent şi aplică mecanismul începând cu ziua următoare celei în care sunt publicate în Registrul persoanelor care aplică plata defalcată a TVA prevăzut la alin. (3), pentru facturile emise şi avansurile încasate începând cu această dată.
Ultima modificare: Luni, 11 Septembrie 2017
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua, multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Split tva George P George P Reprezint o firma care s-a inscris in sistemul Split TVA, benevol, pe vechea ordonanta. Doresc sa stiu daca acum cand s-a modificat ordonanata si a devenit ... (vezi toată discuția)
Split tva roxanagheorghe1976 roxanagheorghe1976 Buna ziua, Incepand cu data de 1 martie societatea noastra a intrat pe TVA split. Putem achita din contul de tva , tva-ul de pe o factura de furnizor din 2017 ... (vezi toată discuția)
Declaratia 097 cu cifra 0 ama77 ama77 O societate platitoare de tva are cifra de afaceri 0 pe perioada 01 oct 2011-30 sept 2012.Se intocmeste declaratia 097 cu cifra o pe perioada indicata?.Va ... (vezi toată discuția)