avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenda la circulatie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenda la circulatie

Dupa plata amenzii mai ai obligatia trimiterii chitantei undeva?
Cel mai recent răspuns: elian c , utilizator 20:23, 20 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In principiu nu este prevazuta o obligatie care sa atraga si o sanctiune.
Cel mai important este ca acea dovada de plata sa fie pastrata cu atentie pentru a fi prezentata celor de la fisc - ei ar fi in masura sa va execute daca "ratacesc" dovada platii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Copie de pe procesul verbal si de chitanta se trimit la politia care a emis PV.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Copie de pe procesul verbal si de chitanta se trimit la politia care a emis PV.


Si care ar fi sanctiunea netrimiterii?
Da, la organul de politie care v-a amendat, altfel va treziti cu titlu executoriu de la finantele primariei.. Pastrati-va macar o copie dupa documentul de plata. Cred ca se poate transmite si online sau prin fax.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie amenda platita Silviudrt Silviudrt Buna ziua, azi am primit de la primarie o somatie de plata a unei amenzi de circulatie de acum un an pe care am platit-o atunci pe loc la agentul de politie. ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie OpraM OpraM Buna Ziua, Am primit o amenda de circulatie pentru depasire viteza in localitate pe raza unei comune obscure \\"Apoldu de Jos\\" Jud. SIBIU . Din nefericire ... (vezi toată discuția)
Amenda auto din 2004 Miki I Miki I Buna ziua. Am avut de platit in 2004 o amenda pentru depasire limita de viteza. La momentul respectiv am platit 50% din cuantum in termenul prevazut de lege si ... (vezi toată discuția)