Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenda la circulatie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenda la circulatie

Dupa plata amenzii mai ai obligatia trimiterii chitantei undeva?
In principiu nu este prevazuta o obligatie care sa atraga si o sanctiune.
Cel mai important este ca acea dovada de plata sa fie pastrata cu atentie pentru a fi prezentata celor de la fisc - ei ar fi in masura sa va execute daca "ratacesc" dovada platii.
Buna ziua,
Copie de pe procesul verbal si de chitanta se trimit la politia care a emis PV.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Copie de pe procesul verbal si de chitanta se trimit la politia care a emis PV.

Si care ar fi sanctiunea netrimiterii?
Da, la organul de politie care v-a amendat, altfel va treziti cu titlu executoriu de la finantele primariei.. Pastrati-va macar o copie dupa documentul de plata. Cred ca se poate transmite si online sau prin fax.