Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis tip sarpanta construit de un vechi proprietar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis tip sarpanta construit de un vechi proprietar (Probleme Primarie)

Buna ziua, acum 4 ani am achizitionat un apartament la etajul 4, pe bloc exista deja un acoperis construit de la un proprietar anterior (nici macar proprietarul care mi-a vandut mie apart).Acum cu cele intamplate in Timisoara cei de la primarie au trecut la puricat acoperisuri.Eu cand am cuparat apartamentul am facuto pentru confortul de a nu fi plouat in cap, aceasta sarpanta impiedica aceste neplaceri.Am discutat cu cei de la asociatie si au zis ca trebuie ori sa intru in legalitate ori sa o dezafectez (ambele pe banii mei :)) ).Ce vreau sa stiu este...eu pot fi tras la raspundere in cazul in care nu dau doi bani pe acel acoperis pentru ca nu eu l-am construit, administratia ameninta ca pot fi amendat, cum sa fiu eu amendat pe ceva ce nu imi apartine si nici nu am construit?
Corect ar fi daca cineva vine si dezafecteaza acoperisul sa imi ofere acelasi confort care l-am avut din momentul in care am cumparat apartamentul.
Din punctul meu de vedere nu puteți fi tras la răspundere pentru o faptă pe care nu ati făcut-o, mă refer la construirea acelei șarpante.
Asociația de proprietari poate fi obligată să desființeze acea construcție ilegală, dar nu poate fi obligată să vă ofere confortul avut.
Corect ar fi să se intre în legalitate prin desființarea șarpantei, înțeleg construită fără autorizație, iar clădirea să arate conform proiectului inițial.
Cab Av Gerber Francisc a scris:

Din punctul meu de vedere nu puteți fi tras la răspundere pentru o faptă pe care nu ati făcut-o, mă refer la construirea acelei șarpante.
Asociația de proprietari poate fi obligată să desființeze acea construcție ilegală, dar nu poate fi obligată să vă ofere confortul avut.
Corect ar fi să se intre în legalitate prin desființarea șarpantei, înțeleg construită fără autorizație, iar clădirea să arate conform proiectului inițial.

Corect, conform proiectului initial adica cu izolare pe acoperis sa nu existe scurgeri in apartament.
Analizati problema dintr-un unghi eronat
Daca ati achizitionat bunul imobil cu anexe neautorizate dar care va aduc beneficii,va revine obligatia sa respectati legislatia in vigoare fie intrati in legalitate,fie dezafectati constructia neautorizata
ynocentta a scris:

Analizati problema dintr-un unghi eronat
Daca ati achizitionat bunul imobil cu anexe neautorizate dar care va aduc beneficii,va revine obligatia sa respectati legislatia in vigoare fie intrati in legalitate,fie dezafectati constructia neautorizata

Nu stiu ce sa zic cred ca dumneavoastra aveti un raspuns eronat, ce se afla pe bloc este bun comun deci nu imi revine doar mie aceasta obligatie.
Ce se afla pe bloc, este problema intregii asociatii si nu doar a celui de la etajul 4, la fel orice deteriorare a plafonului si eventuale infiltratii sunt probleme ale tuturor si nu doar ale celui de la 4, iar justificarea consta in faptul ca tot ce este la exterior sunt spatii si suprafete comune.