Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratie 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratie 112

Sunt salariat la 2 cabinete cu 1/2 norma la fiecare , depasesc cumulat salariul minim , cand completez decl. 112 imi calculeaza automat CAS si CASS la salariul minim pentru fiecare angajator ! Trebuie sa bifez ceva anume ca sa-mi calculeze CAS si CASS la nivelul venitului de la fiecare angajator ? Am incercat diverse variante si nu am reusit .
Am modificat manual valorile CAS siCASS angajator dar la validare imi apar erori !
Va multumesc !
Va atasez erorile ce apar la validare :
EROARE - Creanta 05 - Contributia de asigurari sociale datorata de angajator (742) mai mica decat suma calculata (-5) : 823!
ATENTIE - Creanta 13 … Contributia de sanatate datorata de angajator (244) diferita de suma calculata (272) !
viorel61, utilizator
CAS-ul se modifica manual din anexa 1.1 angajator, sectiunea C, conditii de munca si nu va mai apare eroare, doar o atentionare ca cea de la CASS. Se depune cu atentionari.
elenazan, utilizator
Va multumesc mult !