Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata in avans cu factura proforma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata in avans cu factura proforma

Cum se face plata split la factura proforma? Factura Fiscala de avans se emite atunci cand ai incasat factura proforma iar dupa livrare se emite factura de marfa in care se storneaza avansul.
Exact cum scrie si in ordonanta: vrei sa platesti suma X ca avans, scoti TVA-ul din acea suma folosind procedeul sutei marite si o achiti in contul de TVA al furnizorului iar diferenta in contul curent. Te interesezi dinainte daca societatea e sau nu platitoare de TVA in Romania, fireste.
Eram convins ca asa se procedeaza. Cu plata e simplu. Eu ma refer ca in si din contul de TVA trebuie sa intre si respectiv sa iasa doar sume ptr documente/facturi fiscale ori proforma nu este un document fiscal. Deci desteptii de la finante o sa vada ca Eva" ramane.