Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitii publice

care este procedura, de a pune in planul anual al achizitiilor publice in anul in curs, un proiect care nu a fost prins in planul anual al achizitiilor publice?
La o rectificare bugetara adaugati si respectiva/respectivul serviciu/lucrare.
Norme Metodologice din 2016
Art.3
(2) Prin excepţie de la alin. (1), în cazul în care necesitatea nu este previzibilă sau nu poate fi identificată în ultimul trimestru al anului în curs pentru anul următor, referatele de necesitate pot fi elaborate la momentul identificării necesităţii.
(3) Ori de câte ori este necesar, referatul de necesitate poate fi modificat, cu următoarele condiţii:
a) modificarea să se realizeze înainte de iniţierea procedurii de atribuire, cu luarea în considerare, dacă este cazul, a timpului necesar modificării programului anual al achiziţiilor publice şi aprobării acestuia;