Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Imputernicire conf. L 62/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Imputernicire conf. L 62/2011

As avea nevoie de o clarificare cu privire la:
Articolul 28
(2) În exercitarea atribuţiilor prevăzute la alin. (1), organizaţiile sindicale au dreptul de a întreprinde orice acţiune prevăzută de lege, inclusiv de a formula acţiune în justiţie în numele membrilor lor, în baza unei împuterniciri scrise din partea acestora. Acţiunea nu va putea fi introdusă sau continuată de organizaţia sindicală dacă cel în cauză se opune sau renunţă la judecată în mod expres.

Imputernicirea scrisa la care se face referire in articlor este necesara doar pt a formula acţiune în justiţie în numele membrilor sau si pt. dreptul de a intreprinde orice actiune prevazuta de lege?
Adica, de exemplu, pt. ca un membru din biroul executiv sa formuleze o solicitare de prezentare de documente de interes public formulata conducerii, are nevoie de imputernicire?

Va multumesc
creis, utilizator
Daca cererea o formuleazain nume propriu , atunci nu are nevoie de imputernicire.

Daca cererea o formuleaza in numele sindicatului sau a altei persoane, atunci are nevoie de asa ceva.
Cererea este din partea sindicatului (din calitatea de presedinte sau vicepresedinte) dar pt. a obtine informatii pentru membrii acestuia. Dar nu mai vad utilitatea alegerii unor reprezentanti ai salariatilor in cadrul unui sindicat, daca acestia trebuie imputerniciti pt. orice actiune.

Imputernicirea trebuie formulata/semnata de toti membrii de sindicat sau doar de catre presedinte?
Trebuie facuta cate o imputernicire pt. fiecare actiune, sau se poate una generala (pt. toate actiunile intreprinse de reprezentantii alesi) de la inceputul mandatului si pana la expirarea acestuia?

Va multumesc pt. raspunsuri
creis, utilizator
Imputernicirea trebuie semnata doar de catre presedinte.
Si pt. presedinte cine o semneaza? sau nu e nevoie? desi din lege eu nu identific vreo diferentiere: scrie doar organizatia sindicala poate intreprinde..... etc.

Multumesc
Pentru presedinte o poate semna vicepresedintele sau chiar el insusi.