Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare sau transfer ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare sau transfer ?

Sunt profesor la un liceu tehnologic, mediul rural, Mehedinti.
As dori sa ma transfer in Bucuresti.
Cum este indicat sa cer ; transfer sau detasare ?
Care este deosebirea dintre ele?
Si diferenta dintre transfer si pretransfer?
1. Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.

Asadar, detasare este o schimbare temporara a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator.

2. Legea 153/2017
Art. 32.
(1) Ocuparea unui post vacant în sistemul bugetar se poate face şi prin transfer, dacă se realizează de pe un post din sistemul bugetar, similar sau echivalent.

(2) Transferul poate avea loc după cum urmează:
a) În interesul serviciului, numai cu acordul scris al persoanei care se transferă;
b) la cererea persoanei, în urma aprobării cererii de transfer de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice la care se solicită transferul și de la care se transferă.
(3) Prevederile din actele normative specifice domeniului de activitate referitoare la transfer rămân în vigoare.
(4) Ordonatorul de credite, în raport cu cerinţele postului, stabileşte criterii de selecţie proprii de transfer în completarea celor prevăzute la alin. (1) şi (2), cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, după caz, cu consultarea reprezentanţilor salariaţilor, acolo unde nu sunt astfel de organizaţii sindicale.

Vedeti si OMECTS 5739/2016 privind metodologia miscarii de personal an scolar 2017-2018 .
Multumesc frumos, pentru raspuns!