Forum Discuţii juridice Traduceri Obtinere certificat traducator
Discuție deschisă în Traduceri

Obtinere certificat traducator

Am inteles ca s-au schimbat regulile obtinerii de certificat de traducator. Chiar si cei care au terminat studiile preuniversitare(primar-gimnazial-liceal) in alta limba (germana materna, in cazul de fata) trebuie sa dea examen pentru obtinerea certificatului?

Acum un an, cand am verificat, pentru cei ce au terminat studiile cu o a2a limba materna, erau necesare doar actele doveditoare ale terminarii studiului in cea de-a doua limba materna, pe langa romana.
Radu d., utilizator
Buna ziua,

Probabil ati aflat deja ca, intr-adevar, autorizatia MJ va fi emisa numai celor care au obtinut nota de trecere la exemenele de traducere si retroversiune in domeniul juridic (minim 7), organizate de Ministerul Culturii prin Institutul National pentru Cercetare si Formare Culturala.
[ link extern ] /
L.C.