Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Masina furata in Cehia de cineva fara permis! HELP!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Masina furata in Cehia de cineva fara permis! HELP!

Prietenul meu a plecat in Cehia, la
munca, impreuna cu fratele lui. Ieri, fratele lui, care nu are permis de conducere, i-a furat cheile de la masina si a plecat cu masina, dupa ce bause foarte mult alcool si a provocat un accident rutier. Nu stie inca daca au fost victime, dar masina nu mai poate fi recuperata.
A fost la politie sa reclame furtul si acolo a aflat de accident.
Vrea sa depuna plangere penala, impotriva fratelui lui. Cum ar trebui sa procedeze, dat fiind faptul ca e in Cehia?
In plus, nu vorbeste ceha deloc.
Multumesc pentru ajutor!
Ana Ciodar, utilizator
In problemele de familie e bine sa nu amestecati Politia.