Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce trebuie sa fac daca am constatat ca nu am trecute ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce trebuie sa fac daca am constatat ca nu am trecute corect conditiile de munca?

In data de 09.11.2011 am trecut in rezerva, pensie de invaliditate gr.II. am lucrat intr-o unitate militara a M.A.I, dosarul a ajuns la casa de pensii in data de 27.03.2012, Decizia am primito in luna iulie pe acea decizie stagiul total de cotizare realizat din care:
- in sistemul public, din care:
a) in conditii normale de munca 3 ani 11 luni 14 zile
- in sistemul de aparare,ordine publica si siguranta nationala din care:
a) in conditii normale de munca 4 ani 11 luni 3 zile
b) in conditii deosebite de munca 6 ani 0 luni 13 zile
c) in conditii speciale de munca 8 ani 0 luni 8 zile
In luna mai 2016 am facut cerere pentru recalcularea pensiei si am primit in luna mai 2017 o noua decizie de pensie pe care este in detaliu perioadele si stagiile de cotizare si coditiile de munca, pentru perioada 30.11.1993- 30.11.1999 conditiile de munca trecute pe decizie nu corespund cu realitatea pentru aceasta perioade pe decizie sunt trecute conditii normale in realitate eu am lucrat in conditii deosebite.
Am fost la birou resurse umane al U.M. 0260 sa cer explicatii si mi-au spus sa-i dau in judecata daca nu imi convine si ca vor trimite ei 0 adeverinta catre casa de pensii.
Va rog sa ma sfatiti cum sa procedez,
Trebuia sa depuneti la casa teritoriala de pensii, o contestatie la decizia de pensionare, in termen de 30 de zile de la primirea acesteia.
Daca unitatea emite o noua adeverinta puteti solicita recalcularea pensiei conform acestei adeverinta, dar nu veti primi pensia recalculata decat de la data depunerii adeverintei respective, pierzand sumele corespunzatoare pentru perioada mai 2016-data depunerii adeverintei noi.