avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi sunt în concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi sunt în concubinaj

Mama a trait în concubinaj (mama cu tata nu au fost casatoriti) si nu mai locuiesc împreuna de 20 de ani. Titularul casei este mama nu si tata, el nu a facut nimic pentru mama: nu au bunuri imobile si mobile facute împreuna, el zice ca are o chitanță facuta cand a cumparat mama apartamentul, dar el nu-i trecut pe contract. Are vreun drept asupra noastra daca noi nu ne întelegem ca fratii între noi pentru a face succesiunea între frati?
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Admin , administrator 19:18, 13 Octombrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concubinii nu au nici un drept unul la bunurile celuilalt.
Daca moare unui dintre concubini, va fi mostenit doar de copii.
Asta din ce am reusit eu sa inteleg din ce-ati scris dvs....
@Raluca Balan
Am editat mesajul fără să modific și descrierea făcută de utilizatoare.

Iliescu Raluca, faceți un efort și scrieți corect. Doar așa vă puteți aștepta la răspunsuri utile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despartire concubinaj 7 ani... Radu 2010 Radu 2010 asi avea o intrebare... am trait impreuna cu cineva 7 ani in concubinaj... intrebarea ar fi urmatoarea: se imparte bunurile mobile si imobile ce am capatat ... (vezi toată discuția)
Evacuare imobil adriannita adriannita Buna ziua ! Intr-o casa locuieste mama, (tata decedat) impreuna cu unul din cei doi fii (x) si concubina acestuia, aceasta din urma fara acordul mamei si al ... (vezi toată discuția)
Concubinaj kappawear kappawear Mama mea este in concubinaj cu un barbat de aproximativ 10 ani. Apartamentul in care locuim impreuna este achizitionat cu foarte multi ani in urma de catre ... (vezi toată discuția)