Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... concediu medical intrerupt cu concediu odihna
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

concediu medical intrerupt cu concediu odihna

directoarea refuza sa semneze concediul de odihna pe motiv ca e ilegala intreruperea concediului medical cu concediu de odihna. Imi spuneti va rog legea care da dreptul acesta , o luna cocediu medical urmat de o luna conediu odihna si apoi iar medical? multumesc mult!
Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:
art.37
....
(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordã certificat de concediu medical pentru o anumitã perioadã, iar asiguratul doreşte sã îşi reia activitatea profesionalã înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzãtor, de cãtre medicul prescriptor.