Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inregistrare mijloc de transport cu numar local
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inregistrare mijloc de transport cu numar local

Buna ziua, am vrut sa inregistrez mijlocul de transport , caroserie: Masina autopropulsata pt lucrari, caroserie ATV, la primarie pentru numar local si nu mi s-a dat deoarece trebuie sa o inmatriculez , desi in OUG 195/2002, art.14 din Codul Rutier spune ca nu este obligatoriu sa se inmatriculeze:"masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole , forestiere"
george-neagu, moderator
Daca e cumparat pe firma si este mijloc fix sau utilaj atunci se datoreaza impozit ca mijloc fix. Daca e cumparat pe persoana fizica si este mijloc de transport, se datoreaza taxe doar daca este inmatriculat sau inregistrat in Romania, de catre vechiul proprietar , pina la 31 dec, si de catre noul proprietar de la 1 ian. Daca e la prima inmatriculare, conform cod fiscal, DOAR DACA este inmatriculat sau inregistrat in Romania, deci din momentul in care aveti numere provizorii sau este inmatriculat definitiv. Aici codul fiscal si normele de aplicare se bat cap in cap si la fel cerintele institutiilor statului. Dar daca cititi si aplicati codul fiscal si normele metodologice, nu prea au ce sa va raspunda. vedeti [ link extern ]

Bineinteles, nu puteti folosi autovehiculul pe drumurile publice fara numere eliberate de politie sau primarie in cazurile in care se dau acele numere galbene.
malin1, utilizator