Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Diicot - arest preventiv, plata cauțiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Diicot - arest preventiv, plata cauțiune

Daca o persoana a fost arestata preventiv pt 30 de zile poate scapa daca plateste acea cautiune? Daca da atunci cum va procedaz?
Nu exista asa ceva in Romania, arestarea preventiva se poate inlocui din oficiu sau la cerere, cu o măsură preventivă mai uşoară, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru luarea acesteia şi în urma evaluării împrejurărilor concrete ale cauzei şi a conduitei procesuale a inculpatului, se apreciază că măsura preventivă mai uşoară este suficientă pentru realizarea scopului prevazut de lege.
O masura mai usoara ar fi controlul judiciar pe cautiune, poate la asta va referiti.

Dar arest la domiciliu se poate da daca plateste cautiunea
Daca plătește cauțiune nu e obligatoriu sa fie pus liber.
Se va judeca pe baza de argumente si instanța va hotara.
Simpla plata nu este suficientă pentru a fi liber.

Nu e ca in SUA la infracțiuni minore unde plata scoate omul din arest fără judecată direct de poliție.
Si in SUA la infracțiuni grave cauțiunea nu asigură punerea în libertate decat dupa o judecată cu acuzarea.
Nu am spus sa il puna in libertate pura, ci macar arest la domiciliu sa il judece in libertate
Arestul la domiciliu este altceva.
Inseamna ca vreti inlocuirea masurii preventive.Acest lucru este posibil conform legii.
Vorbiti cu avocatul cum sa procedati.