avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1266 soluții astăzi
LIVE, ACUM (506 PARTICIPANȚI) Inspecția fiscală în era digitală: Cum vă pregătiți pentru un control ANAF bazat pe datele din e-Factura și SAF-T?
Accesează live evenimentul
Forum Discuţii juridice Executare silită Intrebare despre o decizie judecatoreasca
Discuție deschisă în Executare silită

Intrebare despre o decizie judecatoreasca

Tatal meu a fost dat in judecata de asociatia de locatari si din motive personale nu a reusit sa se prezinte la process. Decizia sa luat in lipsa lui si tocmai acum am primit decizia(processul a avut loc in luna mai a anului curent). Suma din decizie este destul de marisoara si ma intreb... trebuie platita in totalitate sau poate fii data in transe?
Cel mai recent răspuns: Avocat Sebastian Murariu , Avocat 16:29, 21 Octombrie 2017
Daca asociatia de proprietari este de acord cu esalonarea sumelor este varianta ideala pt dvs in caz contrar poate sa fie executat silit urmanand sa achiite suma respectiva,cheltuielile de judecata daca au existat precum si cheltuielile de executare.
Si pentru esolonare trebuie facut un act notarial sau se poate incheia si verbal?
Se poate incheia intre parti un angajament de plata, asta daca cei de la asociatie sunt dispusi sa accepte asta. Daca nu, in mod normal, vor apela la un executor pentru recuperarea sumelor de bani prin diverse metode - poprire, executare silita mobiliara / imobiliara asupra bunurilor. Cu privire la legalitatea hotararii, conform codului de procedura civila, daca una dintre parti solicita in baza 223 cod de procedura civila judecarea cauzei in lipsa, aceasta se poate face si fara prezenta partilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 1014 somatia de plata elenisa elenisa Acest articol 1014 din cod proc civila este universal valabil in orice situatie, in orice tip de executare silita, sau se refera la somatia de plata emisa in ... (vezi toată discuția)
Dat in judecata de asociatia de proprietari baciuc29 baciuc29 buna seara.am fost dat in judecata de asociatia de proprietari avand debitul 0 si penalitati de 1700 ron.eu nu am cash 1700 ron la acest moment,asa ca sunt ... (vezi toată discuția)
Daune morale Valy692 Valy692 Cum se platesc daunele morale, se pot plăti în rate? (vezi toată discuția)