Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit forfetar

Buna ziua. Eu am o firma micro si contabilul mi-a spus ca trebuie sa platesc si impozit forfetar si impozit pe venituri. Este corect ? Mi-a zis ceva de 550 imp forfetar si vreo 3 si ceva impozit pe venit. Multumesc.
Aveti de plata acei 550 lei impozit forfetar,dar daca impozitul pe venit calculat e mai mare decat acesti 550 lei,veti plati impozitul pe venit calculat.
Dar , oare , ce se poate intampla daca o societate nu are bani sa plateasca acest impozit forfetar?
-se declara suma de plata in declaratia fiscala cod 100
-nu se plateste la scadenta (25 a lunii urmatoare termenului de declarare)
-fiscul calculeaza majorari de intirziiere de 0.1% pe zi
-apoi emite un titlu executoriu in care se inscriu toate creanţele fiscale neachitate la scadenţă, reprezentând impozite, taxe, contribuţii şi alte venituri ale bugetului general consolidat, precum şi accesoriile aferente acestora, stabilite în condiţiile legii.
- apoi emite o somatie .Dacă în termen de 15 zile de la comunicarea somaţiei nu se stinge debitul, se continuă măsurile de executare silită.
- se trece la punerea in practica a masurilor de executare silita : poprire pe contul bancar etc.

Cu alte cuvinte...pune mai bine lacatul pe usa. Oare cine va opri acest "macel" de impozit forfetar?? Cum este posibil ca o firma care anul trecut inregistrase cresteri, avea ganduri mari...poate de extindere, angajari...sa fie calculata si sa plateasca acest forfetar, in conditiile in care anul acesta abea isi trage sufletul si poate nici nu a realizat banii pe care trebuie sa-i dea acum statului. Domnule Pogea, va doresc din tot sufletul eu, sa aveti exact traiul acelor mici intreprinzatori pe care i-ati inglodat in datorii si poate le-ati luat orice urma de venit din case. Va doresc din tot sufletul sa va socotiti banii la fel ca ei si sa vedeti ca nici macar pt. mancare nu va ajung si dupa aia sa vina acei amarati pe care azi ii jumuliti pt. salariile voastre pe care le incasati lunar, si sa va puna sechestru pe bunuri doar pt ca au indraznit sa faca o amarata de societate care azi nu mai exista.