Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Autoapărare. Care e limita până la care e ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Autoapărare. Care e limita până la care e considerată legitimă apărare?

Dacă cineva ma lovește eu am dreptul sa ma apar cu tehnici de autoapărare.
Admin, administrator
Bună ziua,

De pincipiu, da, dar legitima apărare se analizează de la caz la caz. Spre exemplu dacă vă atacă cineva pe stradă și, pentru a vă apăra de o lovitură, loviți atacatorul, e legitimă apărare. dacă dvs învățați tehnici de autoapărare și provocați pe cineva să vă loavească apoi îl bateți măr, nu mai e legitimă apărare.

Art. 19
Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
(2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
(3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.
Da, dar doar atât cât este necesar pentru a evita/înlătura pericolul.
Aveti dreptul sa va aparati inclusiv cu tehnici de autoaparare daca acesta nu presupun arme(box,lant,) fie si arme albe,pistol cu bile etc.Ca prinicipiu autoapararea nu trebuie sa depaseasca limitele atacului,asta se apreicaza de la caz la caz de instanta.