Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca pierduta / distrusa de catre ultimul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca pierduta / distrusa de catre ultimul angajator

Buna ziua !

Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema:
-cetatean roman plecat din tara in anul 1982, cu stagiul in munca de 15 ani si cateva luni;, plecat fara documente, fiind confiscate de care autoritatile comuniste;
-actualmente doreste sa-si reconstituie vechimea in munca, intrucat indeplineste conditiile si doreste sa beneficieze de dreptul de a primi pensie de la statul roman pentru perioada lucrata;
-de la penultimii angajatori a obtinut adeverinta de vechime in munca;
-ultimul angajator, la care a lucrat 2 ani, declara ca nu mai are niciun document (nici fise de pontaj, nici state de plata, nici Cartea de munca) intrucat arhiva a fost inundata si distrusa in totalitate "inainte de 1989" si ca nu s-a mai putut recupera nimic (avem copii dupa documentele de transfer obtinute de la penultimul angajator);
- fara acei 2 ani lucrati la "ultimul angajator", nu intruneste stagiul minim de 15 ani;
- ITM spune ca nu are competenta in acest sens;
- Casa de Pensii spune ca vechimea poate fi reconstituita in baza "adeverintelor de venit" , daca face dovada ca a lucrat minimum 15 ani si ca nu are competenta sa traga la raspundere fostul angajator pentru distrugerea arhivei...

Ce se poate face?
Inteleg ca legea prevede ca astfel de documente sa fie arhivate minimum 50 de ani (Cartile de Munca, Statele de plata, fisele de pontaj, etc)

CINE raspunde pentru incalcarea legii? Cum poate fi reconstituita vechimea in munca pentru acesti 2 ani?

Multumesc!
critiu71, utilizator
Numai printr-o actiune in instant se poate reconstitui vechimea in munca.
Va multumesc pentru raspuns. Banuiesc ca va referiti doar la cei 2 ani si nu la toata vechimea in munca. Dar cum s-ar putea dovedi ca a lucrat 2 ani daca nu mai are documente? Adica nicio institutie a statului nu poate amenda "fostul angajator" ptr ca nu a protejat arhiva? Din 1982 nici macar nu mai gaseste vreun martor...
.... Adica nicio institutie a statului nu poate amenda "fostul angajator" ptr ca nu a protejat arhiva? ...

Numai Arhivele Nationale are competenta in asa ceva ...
M-am adresat n 2 octombrie a.c. Arhivelor Nationale Mun Bucuresti. Am sa revin cu raspunsul primit. Multumesc!
Eu vorbesc de institutia centrala si nu de o directie judeteana