Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare carte de munca sau verificarea datelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare carte de munca sau verificarea datelor inregistrate in aceasta

Buna seara.
Am si eu o nelamurire in legatura cu cartea de munca. Cum o pot recupera sau cum pot afla ceea ce s-a operat in aceasta?
Ultimul loc de munca a fost in Bucuresti sectorul 1, pana in vara anului 2009. In septembrie 2009 am plecat din tara si nu am reusit sa recuperez carnetul de munca de la angajator (m-am intors in Romania anul trecut). Firma a intrat in faliment iar fostul angajator nu a mai fost de gasit nici pana in ziua de astazi (avand datorii banesti fata de salariati, la scurt timp dupa inchiderea definitiva a "portilor" nu au mai putut fi contactati sub nicio forma).
Intrebarile mele sunt:
1. Cum pot da de urma cartii mele de munca? O pot gasi la ITM? sau in alta parte?
2. Ce se intampla daca angajatorul a oprit carnetul de munca (intentionat sau nu)?
3. Exista si o alta varianta pentru a afla vechimea si in lipsa carnetului de munca (daca da, cum)?
Va multumesc!
ViorelUng a scris:

......
Intrebarile mele sunt:
1. Cum pot da de urma cartii mele de munca? O pot gasi la ITM? sau in alta parte?
2. Ce se intampla daca angajatorul a oprit carnetul de munca (intentionat sau nu)?
3. Exista si o alta varianta pentru a afla vechimea si in lipsa carnetului de munca (daca da, cum)?
Va multumesc!

1. Daca sediul social a fost in Bucuresti , puteti sa va adresati ITM-ului pentru a vedea daca carnetul dvs de munca exista sau nu in evidenta acestei institutii.

ITM Bucuresti
Sediu: Str. Radu Voda nr. 26-26A, sector 4
Email:itmbucuresti@itmbucuresti.ro

In solicitare mentionati datele dvs de identitate (nume,prenume, CNP) si datele fostului angajator (denumirea corecta si eventual CUI).

2. Reconstituirea vechimii in munca (in cazul in care s-a pierdut carnetul de munca) se face pe baza adeverintelor de vechime, intocmite de catre angajatori/lichidatorii acestora in cadrul carora s-a prestat activitate in baza contractelor individuale de munca sau de catre inspectoratele teritoriale de munca pe baza unei cereri insotita de urmatoarele documente :
- Monitorul Oficial al Romaniei in care s-a publicat pierderea carnetului de munca;
- Actele de stare civila, acte de studii.

2. Reconstituire vechime in munca :
Mai intai, este necesar sa declarati pierduta cartea de munca in Monitorul Oficial, prin care sa evidentiati demersurile de reconstituire a actului.

Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

Cu o copie a anuntului sa mergeti la toti angajatorii, care sa va dea o adeverinta prin care sa va reconstituie perioada de munca petrecuta in unitate. Aici problema este mai complexa, intrucat o parte din angajatori mai exista , iar unii nu. Astfel:

- pentru perioadele de dinainte de 1990 , va trebui sa mergeti la fostii angajatori sa va elibereze adeverinte de vechime , iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator

- pentru perioadele cuprinse intre 1990 pana la 01.01.2011, va puteti adresa direct ITM-ului in raza careia a avut sediul fostul angajator, sens in care veti depune o solicitare in care trebuie sa mentionati datele dvs de identificare, nume,prenume, CNP, adresa ,precum si societatile la care ati lucrat - de preferabil sa scrieti numele corect si CUI-ul acestora. La solicitare veti atasa : copie C.i., copie Monitor Oficial unde ati publicat pierderea carnetului de munca.

- pentru perioadele de dupa 01.01.2011, va trebui sa mergeti la fostii angajatori sa va elibereze adeverinte de vechime, iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei acestora.

3. Nu exista nicio institutie publica care sa va spuna exact ce vechime totala in munca aveti .

Incepand cu 01.04.2001, puteti afla de la Casa de Pensii - solicitand emiterea unei adeverinte de stagiu de cotizare - ce stagiu de cotizare aveti.
Multumesc pentru raspuns!
Recuperare carte de muncă.
Aveti 3 posibilitati:
-de la ITM
- de la fostii angajatori
- de la Casa de Pensii daca a fost trimisa la scanat.
Cum pot să verific cotizările de muncă

Cornel Vasile a scris:

ViorelUng a scris:

......
Intrebarile mele sunt:
1. Cum pot da de urma cartii mele de munca? O pot gasi la ITM? sau in alta parte?
2. Ce se intampla daca angajatorul a oprit carnetul de munca (intentionat sau nu)?
3. Exista si o alta varianta pentru a afla vechimea si in lipsa carnetului de munca (daca da, cum)?
Va multumesc!

1. Daca sediul social a fost in Bucuresti , puteti sa va adresati ITM-ului pentru a vedea daca carnetul dvs de munca exista sau nu in evidenta acestei institutii.

ITM Bucuresti
Sediu: Str. Radu Voda nr. 26-26A, sector 4
Email:itmbucuresti@itmbucuresti.ro

In solicitare mentionati datele dvs de identitate (nume,prenume, CNP) si datele fostului angajator (denumirea corecta si eventual CUI).

2. Reconstituirea vechimii in munca (in cazul in care s-a pierdut carnetul de munca) se face pe baza adeverintelor de vechime, intocmite de catre angajatori/lichidatorii acestora in cadrul carora s-a prestat activitate in baza contractelor individuale de munca sau de catre inspectoratele teritoriale de munca pe baza unei cereri insotita de urmatoarele documente :
- Monitorul Oficial al Romaniei in care s-a publicat pierderea carnetului de munca;
- Actele de stare civila, acte de studii.

2. Reconstituire vechime in munca :
Mai intai, este necesar sa declarati pierduta cartea de munca in Monitorul Oficial, prin care sa evidentiati demersurile de reconstituire a actului.

Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

Cu o copie a anuntului sa mergeti la toti angajatorii, care sa va dea o adeverinta prin care sa va reconstituie perioada de munca petrecuta in unitate. Aici problema este mai complexa, intrucat o parte din angajatori mai exista , iar unii nu. Astfel:

- pentru perioadele de dinainte de 1990 , va trebui sa mergeti la fostii angajatori sa va elibereze adeverinte de vechime , iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator

- pentru perioadele cuprinse intre 1990 pana la 01.01.2011, va puteti adresa direct ITM-ului in raza careia a avut sediul fostul angajator, sens in care veti depune o solicitare in care trebuie sa mentionati datele dvs de identificare, nume,prenume, CNP, adresa ,precum si societatile la care ati lucrat - de preferabil sa scrieti numele corect si CUI-ul acestora. La solicitare veti atasa : copie C.i., copie Monitor Oficial unde ati publicat pierderea carnetului de munca.

- pentru perioadele de dupa 01.01.2011, va trebui sa mergeti la fostii angajatori sa va elibereze adeverinte de vechime, iar daca acestia nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei acestora.

3. Nu exista nicio institutie publica care sa va spuna exact ce vechime totala in munca aveti .

Incepand cu 01.04.2001, puteti afla de la Casa de Pensii - solicitand emiterea unei adeverinte de stagiu de cotizare - ce stagiu de cotizare aveti.