avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorie cu un cetatean strain , in romania, dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorie cu un cetatean strain , in romania, dupa legislatia romana

poate ca e un subiect mai ciudat, dar as vrea sa stiu, care e legislatia tarii noastre in vederea oficierii unei casatorii la starea civila aferenta domiciliului pentru o casatorie intre un cetatean roman si un cetatean din kuweit.
daca ma puteti ajuta cu informatii, v-as fi recunoscatoare.
Cel mai recent răspuns: clepsidra , utilizator 10:02, 3 Februarie 2006
buna clepsidra,
legislatia romana iti permita casatoria cu un cetatean strain, dar e putin mai complicata.........
sunt foarte multe acte de pregatit ptr asta........trebuie sa te interesezi la starea civila.
emil
e mai simplu decat pare. Certificat de nastere tradus, pasaport cu viza de intrare legala in tara si in rest aceias procedura ca si la romanasi.
am sa merg in cele din urma pana acolo sa intreb, ca am mai fost o data si am uitat sa intreb exact acest punct. actele nu sunt asa multe, e relativ simplu, dar e nevoie de o aprobare pentru casatorie de la ambasada sotului , aici in romania. problema e ca nu are Kuweitul ambasada in romania! si aici e incurcarea:))
dar am sa merg pana acolo din nou:(
iti multumesc de raspuns.
mai e aprobarea aceasta pacatoasa de la o ambasada care nu exista plus declaratia pe propria raspundere data in fata notarului si a traducatorului legalizat cum ca nu mai e casatorit.
:))


e mai simplu decat pare. Certificat de nastere tradus, pasaport cu viza de intrare legala in tara si in rest aceias procedura ca si la romanasi.


e mai simplu decat pare. Certificat de nastere tradus, pasaport cu viza de intrare legala in tara si in rest aceias procedura ca si la romanasi.


ei ,vezi , chestia cu certificatul tradus nu mi-au zis-o. asta nu-mi place la functionarii de stat, spun la viteza si te tot poarta.
am sa intreb si de asta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie cu un cetatean britanic si dreptul de sedere ContSters74714 ContSters74714 buna ziua.imi pare rau daca deschid din nou un subiect discutat,dar nu am gasit nimic ce ar putea sa ma lamureasca.logodnicul meu este cetatean britanic si ... (vezi toată discuția)
Actele necesare pentru casatoria in romania a unui roman cu un cetatean strain marduc marduc buna seara ,ma numesc Marius si sunt din Galati,urmeaza sa ma casatoresc aici in Galati cu o persoana din Olanda cu cetatenie Olandeza. Va rog sa ma lamuriti ... (vezi toată discuția)
Informatie - casatorie cu cetatean albanez bella30 bella30 buna seara.am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns...ce acte trebuiesc,pt casatorie,unui cetatean albanez,cu rezidenta in italia,dar si ... (vezi toată discuția)