Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorie cu un cetatean strain , in romania, dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorie cu un cetatean strain , in romania, dupa legislatia romana

poate ca e un subiect mai ciudat, dar as vrea sa stiu, care e legislatia tarii noastre in vederea oficierii unei casatorii la starea civila aferenta domiciliului pentru o casatorie intre un cetatean roman si un cetatean din kuweit.
daca ma puteti ajuta cu informatii, v-as fi recunoscatoare.
buna clepsidra,
legislatia romana iti permita casatoria cu un cetatean strain, dar e putin mai complicata.........
sunt foarte multe acte de pregatit ptr asta........trebuie sa te interesezi la starea civila.
emil
e mai simplu decat pare. Certificat de nastere tradus, pasaport cu viza de intrare legala in tara si in rest aceias procedura ca si la romanasi.
am sa merg in cele din urma pana acolo sa intreb, ca am mai fost o data si am uitat sa intreb exact acest punct. actele nu sunt asa multe, e relativ simplu, dar e nevoie de o aprobare pentru casatorie de la ambasada sotului , aici in romania. problema e ca nu are Kuweitul ambasada in romania! si aici e incurcarea:))
dar am sa merg pana acolo din nou:(
iti multumesc de raspuns.
mai e aprobarea aceasta pacatoasa de la o ambasada care nu exista plus declaratia pe propria raspundere data in fata notarului si a traducatorului legalizat cum ca nu mai e casatorit.
:))

e mai simplu decat pare. Certificat de nastere tradus, pasaport cu viza de intrare legala in tara si in rest aceias procedura ca si la romanasi.

ei ,vezi , chestia cu certificatul tradus nu mi-au zis-o. asta nu-mi place la functionarii de stat, spun la viteza si te tot poarta.
am sa intreb si de asta