Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii concediu medical

Buna ziua, am un concediu medical cod indemnizatie 06 - se impoziteaza?
Daca se poate as vrea sa-mi trimiteti mai multe informatii despre comcedii medicale , ce trebuie retinut (ca si dari la stat) la un CM.
Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, urgenta medico-chirurgicala se impoziteaza. Inafara de cod 08, cred ca se impoziteaza cam tot. Este destul de mult pentru oricine sa stea pe un forum sa va explice cum se calculeaza fiecare tip de concediu medical, intrucat cadrul normativ este vast. Eventual, daca precizati exact ce va intereseaza, poate e mai usor. Pot sa va dau baza legala: OUG 158/2005 si Codul Fiscal, iar pentru accidentele de munca se aplica Legea 346/2002. Fiecare are norme.
multumesc
Pe langa acest impozit, ce retineri se mai fac? ale salariatului.
Eu am urmatorul caz: 3 zile CM suportat de firma, total valoare CM=302 lei