Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Obligativitate scaune de un anumit tip pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Obligativitate scaune de un anumit tip pentru activitate de call center

Buna ziua,
Am rugamintea sa imi spuneti daca exista precizari legislative care reglementeaza obligativitatea unui anumit tip de scaune pentru activitati de tip call-center.
Va multumesc,
HG nr. 1091/ 2006 Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca stabilesc:
anexa 1
23.3. Locurile de munca la care se lucreaza in pozitie asezat se doteaza cu scaune concepute
corespunzator caracteristicilor antropometrice si functionale ale organismului uman, precum si
activitatii care se desfasoara, corelandu-se inaltimea scaunului cu cea a planului de lucru.
23.4. La locurile de munca unde se lucreaza in pozitie ortostatica trebuie asigurate, de regula,
mijloace pentru asezarea lucratorului cel putin pentru perioade scurte de timp (de exemplu,
scaune, banci).
23.5. Echipamentele de munca, mesele si bancurile de lucru trebuie sa asigure spatiu suficient
pentru sprijinirea comoda si stabila a membrelor inferioare in timpul activitatii, cu posibilitatea
miscarii acestora.
23.6. Inaltimea planului de lucru pentru pozitia asezat sau ortostatica se stabileste in functie de
distanta optima de vedere, de precizia lucrarii, de caracteristicile antropometrice ale lucratorului si de marimea efortului membrelor superioare.
Actul normativ este aplicabil in toate domeniile de activitate. Scaunele din call-center trebuia sa indeplineasca aceste conditii.