Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... mandatarul,in NCPC, are voie sa puna concluzii orale ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

mandatarul,in NCPC, are voie sa puna concluzii orale in recurs ?

ca urmare a deciziei curtii constitutionale mandatarul are voie la concluzii orale in RECURS ?
~ Conținut șters la cerere ~
Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată de Ion Trebuian, Onoriu Stoian şi
Dimitrie Crivinanţu în Dosarele nr.2270/115/2013, nr.5103/108/2013 şi nr.5582/30/2013
ale Curţii de Apel Timişoara – Secţia contencios administrativ şi fiscal, de Gheorghe Ibriş
în Dosarul nr.4906/118/2013 al Curţii de Apel Constanţa - Secţia a II-a civilă, de
contencios administrativ şi fiscal şi de Mihai Chiţu în Dosarul nr.4576/86/2013 al Curţii de
Apel Suceava – Secţia a II-a civilă, de contencios administrativ şi fiscal şi constată că
dispoziţiile din Codul de procedură civilă cuprinse în art.13 alin.(2) teza a doua, art.83
alin.(3), precum şi în art.486 alin.(3) cu referire la menţiunile care decurg din
obligativitatea formulării şi susţinerii cererii de recurs prin avocat, sunt neconstituţionale.

daca se poate formula cerere de recurs prin mandatar de ce nu se poate sustine cererea si oral ??? obligativitatea formularii se aplica de ce nu se aplica si obligativitatea sustinerii ca fiind neconstitutionala?
Conf.D.C.C..nr.462/2014(M.Of.nr.775 din 24 octombrie 2014)"dispozitiile din Codul de procedura civila cuprinse in(....) art.83 alin.(3) (...) cu referire la mentiunile care decurg din obligativitatea formularii si sustinerii cererii de recurs prin avocat sunt neconstitutionale."Rezulta per a contrario ca sustinerea in recurs poate fi facuta si de mandatar.
Poate fi infractiune daca instanta nu admite ca mandatarul sa puna concluzii orale ?instanta incalca astfel constitutia si toate legile care prevad dreptul la aparare al reclamantului (prin mandatar).
altfel spus ce s-ar intampla daca instanta nu ar lasa avocatul sa puna concluzii orale ?