avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Blocare cale de acces auto nesemnalizata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Blocare cale de acces auto nesemnalizata

Buna ziua. De curand am blocat o cale de acces auto (intrarea intr-o curte), intocmindu-mi-se un proces verbal contraventional pentru asta. De mentionat faptul ca nu exista nicio semnalizare a faptului ca aceea cale de acces este folosita pt autoturisme ("garaj", "P", "nu stationati"etc.).
In ce masura se poate contesta procesul verbal si care sunt sansele ca acesta sa fie anulat in instanta? (Locul de parcare a fost ales tocmai datorita faptului ca nu exista niciun semn in dreptul acelei porti)
Ultima modificare: Luni, 6 Noiembrie 2017
Robka, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:21, 25 Martie 2024
Daca aprecaiti ca detineti probe rezonabile,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala impotriva PV in termen legal
Instanta este suverana in hotarare care se dispune de catre judecator in urma analizarii si coroborarii datelor din dosar
Raspuns evaziv. Am inteles ca nu exista nicio prevedere legala care sa oblige proprietarii sa semnalizeze caile de acces auto. Sau exista? Pe de alta parte, din punct de vedere al codului rutier, blocarea cailor de acces se refera doar la cele de acces auto sau si cele pietonale?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 143 din HG1391/2006
Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;
b) in zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu
semnificatia de interzicere a stationarii;
c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
e) in pante si in rampe;
f) in locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Stationare alternanta", in alta zi sau
perioada decat cea permisa, ori indicatorul cu semnificatia "Zona de stationare cu durata limitata"peste durata stabilita.

Articolul 108 din OUG195/2002
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
.........................................................................................................
b) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
...................................................................
7. stationarea neregulamentara;
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De obicei politia locala face si foto si au si declarația proprietarului a cărui acces la proprietate ati blocat-o.
Deci tinand cont de art 143 Lit d din OUG 195/2002 nu prea aveti sanse sa anulati PV.
9
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Asta e un aspect care nu este clar pentru multa lume si e bine sa se cunoasca.
Legea vorbeste de stationarea voluntara "in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice" ,
Nu e nevoie deci sa fie vorba de garaj sau masini parcate acolo.
Semnele cu "garaj" , "nu parcati " etc. nu sunt obligatorii , ele nefiind semne de circulatie .

Alte discuții în legătură

Parcare/drept libera circulatie Cristian 77 Cristian 77 Buna ziua, Q1: Ce se poate intampla dpdv legal daca parchez masina pe strada (domeniu public) in fata unui garaj asimilat unei locuinte (cei care si-au ... (vezi toată discuția)
Utilizarea spaþiului public mariusmarian68 mariusmarian68 Bună ziua! Am un garaj, cumpărat în urmă cu câţiva ani. Din garaj sunt doi metri până la stradă. Deseori, câte o persoană îşi lasă maşina ... (vezi toată discuția)
Interzisa oprirea in fata garajului ? Pilu Pilu Buna ziua, mi-e putin jena sa intreb dar n-am ce face. Am un garaj si se intampla uneori sa-mi blocheze iesirea sau intrarea. Stiu ca e interzis de lege asa ... (vezi toată discuția)