Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Utilitati pentru o locuinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Utilitati pentru o locuinta

Ce se înțelege prin:,,acces la energia electrică și apa potabilă, evacuarea controlată a apelor uzate și a reziduurilor menajere”, una dintre cerințele minimale pentru o locuință, conform Anexei nr. 1 la Legea locuinței nr. 114/1996.
Una dintre obligațiile Consiliilor locale care răspund de pregătirea si de asigurarea terenurilor, conform documentației urbanistice, cu utilități si dotări edilitare necesare pentru dezvoltarea construcțiilor de locuințe în corelare cu programul aprobat, conform art. 4 (1) din HG 1275/2000, sau obligația propietarului de ași asigura singur accesul la utilități.
Daca va referiti la o casa construita de dvs., proprietarul are obligatia executarii racordurilor, pe cheltuiala sa la reteaua de apa potabila, magistrala de energie electrica, conducta magistrala de gaze, reteaua de canalizare, etc.
Retelele si magistralele, de regula, se construiesc din fondurile primariei.
Detin in proprietate un imobil pe extravilanul unei localitati avand PV de receptie si fiind inscris pe rol la primarie ca anexa agricola. Sunt intr-o polemica cu colegii de la munca deoarece ei sustin ca daca imobilul "are acces la energie electrica, apa si canalizare", cerinta minimala din legea locuintei, acest imobil este locuinta. Mentionez ca in zona municipalitatea nu a dezvoltat nicio retea de utilitati.
Precizati ca imobilul este situat in extravilanul localitatii si primaria nu a dezvoltat retea de utilitati. Locuinta dvs. fiind situata in extravilanul municipiului, primaria nu are obligatia dezvoltarii retelelor de utilitati si a magistralelor de energie si gaz.