Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca SRL- imposibilitate continuare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca SRL- imposibilitate continuare

Buna ziua,
Un SRL cu 4 angajati are angajata o persoana din luna mai anul curent, cu contract de munca pe durata nedeterminata. Din cauza lipsei de lucrari, nu are incasari si este in imposibilitatea de a-l mai tine. Care este modalitatea de incetare a contractului de munca cu aceasta persoana, tinand cont de faptul ca nu are vechime in munca decat 6-7 luni, iar motivul renuntarii este unul financiar (nu tine de persoana salariata).
C.i.m. poate înceta prin concediere pentru desființarea postului ca urmare a dificultăților financiare.

Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime si a adeverintei pentru somaj
Cornel Vasile, Consilier juridic