Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare extraordinara de revocare a presedintelui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare extraordinara de revocare a presedintelui

Un grup de 14 locatari din care 10 sunt membrii ai Asociației de proprietari s-au întrunit pentru a demite președintele Asociației. Menționez ca la ora actuala sunt 27 de membri în cadrul Asociației. Din procesul verbal reiese ca prin votul tuturor celor 14 persoane, președintele a fost demis. Ședința a fost organizata fără tabel convocați și fără a se afișa ordinea de zi. Au fost și doua împuternicire care nu sunt anezate ( una fiind verbala). Este constitutionala ședința?
Conform disp L nr 230/2007 cvorumul necesar adunarii generale este de 50%+1 dintre memebrii proprietari
Dispozitia in vigoare prevede ca adunarea generala se convoaca prin tabel convocator semnat de catre toti proprietarii din imobil
Delegatiile/imputernicirile se considera numai documentele olografe incheote de catre proprietarii care inteleg sa fie reprezentanti in adunarea generala de catre alti proprietari
Verificati responsabili cati dintre participantii la adunarea generala detin calitatea de memebru proprietar in asociatia de proprietari
Delegatia exprimata verbal nu poate fi apreciata drept delegatie asumata de catre un membru proprietar
ynocentta a scris
Dispozitia in vigoare prevede ca adunarea generala se convoaca prin tabel convocator semnat de catre toti proprietarii din imobil

legea 230/230 art. 23. (4) Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta, adunarile generale extraordinare ale asociatiei pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv sau de catre cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.