avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare extraordinara de revocare a presedintelui
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare extraordinara de revocare a presedintelui

Un grup de 14 locatari din care 10 sunt membrii ai Asociației de proprietari s-au întrunit pentru a demite președintele Asociației. Menționez ca la ora actuala sunt 27 de membri în cadrul Asociației. Din procesul verbal reiese ca prin votul tuturor celor 14 persoane, președintele a fost demis. Ședința a fost organizata fără tabel convocați și fără a se afișa ordinea de zi. Au fost și doua împuternicire care nu sunt anezate ( una fiind verbala). Este constitutionala ședința?
Cel mai recent răspuns: sanda65 , utilizator 04:56, 8 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 230/2007 cvorumul necesar adunarii generale este de 50%+1 dintre memebrii proprietari
Dispozitia in vigoare prevede ca adunarea generala se convoaca prin tabel convocator semnat de catre toti proprietarii din imobil
Delegatiile/imputernicirile se considera numai documentele olografe incheote de catre proprietarii care inteleg sa fie reprezentanti in adunarea generala de catre alti proprietari
Verificati responsabili cati dintre participantii la adunarea generala detin calitatea de memebru proprietar in asociatia de proprietari
Delegatia exprimata verbal nu poate fi apreciata drept delegatie asumata de catre un membru proprietar
ynocentta a scris
Dispozitia in vigoare prevede ca adunarea generala se convoaca prin tabel convocator semnat de catre toti proprietarii din imobil

legea 230/230 art. 23. (4) Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta, adunarile generale extraordinare ale asociatiei pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv sau de catre cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte papagal58 papagal58 Buna dimineata, Am si eu o nedumerire. Asa ca peste tot , si noi avem problemele noastre in Asociatie. Cum alegem un nou presedinte , daca cei 20% ... (vezi toată discuția)
Reconvocare a.g. proprietari cornelia_chipu cornelia_chipu Buna seara. Conform art.24-(3) din legea 230/2007 la A.G. reconvocata, daca exista dovada ca toti membri asociatiei de proprietari au fost convocati, ... (vezi toată discuția)
Tabel convocator cu 20% Frizeru Frizeru As dori sa mi se precizeze despre ce tabel convocator este vorba la o Adunare generala extraordinara reconvocata. Eu consider ca dupa anuntarea la avizier a ... (vezi toată discuția)