Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj creditor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj creditor

Partajul cerut de creditor este scutit de taxa de timbru ?
NU, nu este scutit, este aplicabil art. 5 OUG 80 /2013, respectiv
(1) Cererile în materia partajului judiciar se taxează astfel:a) stabilirea bunurilor supuse împărțelii - 3% din valoarea acestora;
b) stabilirea calității de coproprietar și stabilirea cotei-părți ce se cuvine fiecărui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;
c) creanțe pe care coproprietarii le au unii față de alții, născute din starea de proprietate comună - 3% din valoarea creanțelor a căror recunoaștere se solicită;
d) cererea de raport - 3% din valoarea bunurilor a căror raportare se solicită;
e) cererea de reducțiune a liberalităților excesive - 3% din valoarea părții de rezervă supusă reîntregirii prin reducțiunea liberalităților;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
(2) Dacă cererile în materia partajului judiciar prevăzute de alin. (1) se formulează în cadrul aceleiași acțiuni, aceasta se taxează cu o singură taxă de 5% din valoarea masei partajabile.
Mulțumesc.