avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca

Buna seara,lucrez de oproape o saptamana,specific sunt in perioada de proba si as dori sa renunt la acest job,pot pleca fara sa fiu obligata sa stau in preaviz nici macar o zi?
Cel mai recent răspuns: Ana-bela , utilizator 18:46, 13 Noiembrie 2017
Fiind in perioada de proba, c.i.m. poate inceta in temeiul art.31 alin.3 C.mun.

Art.31 C.mun.
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....
multumesc.notificarea se poate trimite prin email sau este obligatoriu personal
Cel mai bine este s-o trimiteti prin posta cu confirmare de primire, daca nu doriti s-o depuneti personal.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz adaa25 adaa25 Buna ziua, Sunt angajata la o firma de o luna, ma aflu in perioada de proba, iar saptamana trecuta le-am spus ca vreau sa plec. Eu as fi vrut sa inchei ... (vezi toată discuția)
Vreu sa demisionez LauraMirage LauraMirage Sunt in perioada de proba si doresc incetarea contractului de munca.Pot sa imi dau demisia azi de ex si azi sa plec?Ei mi-au spus ca trebuie sa stau in preaviz ... (vezi toată discuția)
Despre perioada de proba bbt bbt Va rog sa imi spuneti daca un contract de munca incheiat pe perioada nedeterminata trebuie sa aiba vreo clauza referitor la cele 90 zile de proba. In cazul ... (vezi toată discuția)