Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca

Buna seara,lucrez de oproape o saptamana,specific sunt in perioada de proba si as dori sa renunt la acest job,pot pleca fara sa fiu obligata sa stau in preaviz nici macar o zi?
Fiind in perioada de proba, c.i.m. poate inceta in temeiul art.31 alin.3 C.mun.

Art.31 C.mun.
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....
multumesc.notificarea se poate trimite prin email sau este obligatoriu personal
Cel mai bine este s-o trimiteti prin posta cu confirmare de primire, daca nu doriti s-o depuneti personal.
Multumesc frumos