avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calomnia si insulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calomnia si insulta

va rog frumos să-mi spuneți în care cod (Civil sau Penal) sunt introduse notiunile de calomnie și insultă. Ma refer desigur la codul respectiv actualizat 2017.
Vă multumesc
Cel mai recent răspuns: mihamarin , utilizator 12:07, 17 Noiembrie 2017
Puteti deschide proces civil.
Nu mai gasiti în coduri calomnia si insulta dar puteți deschide proces civil.
multumesc f mult. din păcate legislația din Romania se schimba o dată la 4 ani. o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulta, calomnie liamic43 liamic43 Va rog sa-mi spuneti, daca insulta si calomnia(art.259 c.p) se pedepsesc sau au fost scoase din c.p? Nu ma intereseaza ca vor fi sau nu introduse in noul ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnia, 25 iulie 2010 garincea garincea Buna ziua! Domnule Consilier, stiti cumva, foarte precis, insulta si calomnia sunt sau nu sunt incriminate \"la aceasta ora\"-25 iulie 2010?!Acea abrogare a ... (vezi toată discuția)
Cum ma apar de calomnie? monica799 monica799 Buna ziua, Sunt casiera de 6 ani la o institutie religioasa si unul din membrii m-a acuzat (acuzatii false) in fata intregii institutii ca am furat banii ... (vezi toată discuția)