Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri din chirii persoane juridice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri din chirii persoane juridice

Ce impozite si taxe are de platit o persoana juridica (miro) care are in proprietate un imobil si il inchiriaza unei persoane fizice?
Nu am gasit nicaieri aceste informatii. Peste tot se precizeaza impozitarea persoanelor fizice care obtin venituri din chirii.
In acest caz este obligatorie declararea contractului la Finante?

Multumesc
Venitul din chirie obtinut de o microintreprindere se impoziteaza ca orice alt venit realizat de aceasta: 1% sau 3%, in functie de faptul ca are sau nu salariati.