Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... responsabil cu protectia datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

responsabil cu protectia datelor cu caracter personal

Ce presupune aceasta noua ocupatie din punctul de vedere al angajatorului in ceea ce priveste angajatii din departamentul de resurse umane, de exemplu? Trebuie eliberata o decizie, ceva?
Citii aici despre DPO
www.avocatnet.ro/t13825/resp...
Tot nu m-am lamurit...Eu, cea care intocmeste contractele de munca si restul documentelor, trebuie sa am o decizie ceva de DPO?
Responsabilul cu protecția datelor nu trebuie să aibă anumite studii sau o anumită experiență profesională pentru a ocupa această poziție la o societate.

Regulamentul european impune ca această persoană trebuie să aibă cunoștințe de specialitate în dreptul și practicile din domeniul protecției datelor.
Deci, eu, specialistul RU, nu sunt afectata de aceasta directiva europeana chiar daca operez cu datele personale ale angajatilor?
Nu... insa decizia de numire ii apartine angajatorului.