Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DPO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DPO

Buna ziua,
Daca sunt inspector resurse umane ,pot fi si responsabil cu protectia datelor cu caracter personal(Data protection officer -DPO) in acelasi timp?
Multumesc
meduard, utilizator
Din cate stiu eu nu puteti.
Trebuie să fie o persoană care sa verifice protecția datelor si nu va puteti verifica singur.
Pentru ca firma m-a trimis la curs ,l-am tinut ,iar ulterior am aflat ca nu pot tine pentru ca se intra in conflict de interese ,si cred ca multi angajatori au trimis la curs angajatii cu aceasta functie .In cazul asta ce este de facut ?? Multumesc
"Ca regulă generală, funcții din cadrul organizației cu care poate intra în conflict pot include funcții de conducere (cum ar fi director executiv, director operațional, director financiar, șeful serviciului medical, șeful departamentului de marketing, șef departamentului de resurse umane sau șeful departamentului IT), dar, în același timp, și alte funcții inferioare dacă acestea conduc la posibilitatea de a stabili scopurile și mijloacelor de prelucrare..."
[ link extern ] /
Va raspund pe scurt: sunteti in conflict de interese. La curs ar fi trebuit sa trateze aceste aspecte.
Multumesc