Forum Discuţii juridice Achiziţii publice refuzul beneficiarului de a convoca comisia de ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

refuzul beneficiarului de a convoca comisia de receptie finala

Buna ziua,
Ce masuri pot fi adoptate in cazul in care benEficiarului unei lucrari de constructii, amana nejustificat convocarea comisiei de receptie finala (dupa expirarea perioadei de garantie acordata lucrarilor)? Se considera data la care a fi trebuit sa convocare comisia ca fiind data efectuarii receptiei finale? Sau trebuie pornita actiune in vederea obligarii beneficiarului la convocarea comisiei de receptie?

Multumesc.
Receptia finala a constructiei este obligatorie. Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_463...
Data receptiei finale este cea mentionata in PV intocmit in urma actiunii de receptie efectuate.
Daca nu exista motive intemeiate pentru amanarea receptiei finale (verificati stadiul/ termenul de realizare a lucrarilor mentionate in PV de receptie preliminara) puteti incepe actiunea de obligare a beneficiarului pentru convocarea receptiei finale.
POPA GHEORGHE a scris:

Receptia finala a constructiei este obligatorie. Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_463...
Data receptiei finale este cea mentionata in PV intocmit in urma actiunii de receptie efectuate.
Daca nu exista motive intemeiate pentru amanarea receptiei finale (verificati stadiul/ termenul de realizare a lucrarilor mentionate in PV de receptie preliminara) puteti incepe actiunea de obligare a beneficiarului pentru convocarea receptiei finale.