avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... temei legal spor noapte si spor conditii deosebite in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

temei legal spor noapte si spor conditii deosebite in perioada 1990-1996

buna ziua. am eliberat o adeverinta cuprinzand spor noapte si spor conditii deosebite, in care am mentionat temeiul legal ca fiind Legea nr. 57/1974 si Contractul colectiv de munca din anul 1992. Casa de Pensii nu a luat in calcul aceste sporuri pe motiv ca temeiul legal nu este complet sau lipseste. Ce ma sfatuiti sa fac??? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:58, 30 Noiembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
H.G.257/2011

Art. 127
(1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea si/sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevazute in anexa nr. 15.
(2) Adeverinta prin care se dovedesc aceste sporuri va cuprinde obligatoriu cel putin urmatoarele elemente:
a) denumirea angajatorului;
b) datele de identificare a persoanei;
c) perioada in care s-a desfasurat activitatea, cu indicarea datei de incepere si de incetare a acesteia;
d) functia, meseria sau specialitatea exercitata;
e) denumirea sporurilor, procentul sau suma acordata;
f) perioada in care a primit sporul si temeiul in baza caruia s-a acordat.

(4) In ceea ce priveste sporul pentru munca prestata in timpul noptii, adeverintele doveditoare ale acestuia vor fi eliberate cu respectarea modelului prevazut in anexa nr. 16.

Cabinet Avocat Teris Mihai a scris:

..... Temeiul de drept care se impune a fi luat în calcul îl reprezinta Decizia nr. 19/2011 pronunțată în RIL de Înalta Curte de Casație și Justiție. ...



RIL invocat de dvs nu are nicio legatura cu sporul de noapte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul pentru munca prestata in timpul noptii Doina Elena Doina Elena Va rog sa imi spuneti daca sumele platite pe statul de plata pentru ore de noapte, in perioada 1979-1990, au facut parte din baza de calcul pentru contributia ... (vezi toată discuția)
Adeverinta sporuri si vechime pt. casa de pensii irina69 irina69 Buna ziua! As dori si eu un model de adeverinta in vederea pensionarii ce trebuie depus la casa de pensii. Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Adeverinta recalculare pensii corina.O corina.O Buna ziua. Un fost angajat iesit la pensie, doreste sa ii eliberez o adeverinta pentru recalcularea pensiei, care sa cuprinda salariul de incadrare, salariul ... (vezi toată discuția)