Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scandal și loviri în legătură cu restituirea unei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scandal și loviri în legătură cu restituirea unei datorii. Se poate spune că a fost un caz fortuit?

Buna ziua,va rog sa imi rspundeti la o intrebare,eu lucram ca si barman la un local din oras,am fost mintita de un baiat cu o suma de bani,mi-am recuperat doar jumatate din ei,m-am rugat de el si eu si concubinul meu sa ni-i inapoieze,dar nu a vrut si s-a ajuns la scandal,sotul meu i-a dat o palma,iar el a lesinat,chemand ulterior ambluanta si politie,intamplarea s-a petrecut in locul in care munceam,in exteriorul localului,unde camera nu bate,singurul martor eu sunt,si-a scos certificat medico legal cu ingrijiri de 7 zile,eu si concubinul meu am spus ca am fost in prezanta unui caz fortuit,vreau sa stiu ce pedeapsa se aplica in acest caz,dosarul penal s-a trimis la judecatorie,concubinul meu fiind suspect de lovire si alte violente.
Manuela Rășină, administrator
Invocati inutil cazul fortuit, nu are legatura cu fapta descrisa de dvs.
Ar putea fi totusi retinuta o circunstanta atenuanta. Faptul ca partenerul dvs se afla sub stăpânirea unei puternice tulburări sau emoţii, determinată de o provocare din partea persoanei vatamate
AvTudor_com, utilizator
Din descrierea dvs fapta concubinului indeplineste conditiile de tipicitate ale infractiunii pentru care a fost trimis in judecata.
Nu are nicio logica juridica invocarea cazului fortuit in contextul prezentat de dvs.
si ce pedeapsa ar putea primi,noi am spus ca baiatul repectiv l-ar fi provocat si ca el ar fi vrut sa atace primul?
noi am spus ca el ar fi provocat si ar fi instigat la bataie,ce pedeapsa ar putea primi concubinul meu ?
Sunt avute in vedere multe alte aspecte nu doar declaratiile dvs si ale persoanei vatamate. Or sa cantareasca mult constatarile din cerificatul medico-legal, antecedentele concubinului, atitudinea sincera, regretul...etc.
In instanta se poate dispune de la renuntarea aplicarii pedepsei pana la o amenda penala. O pedeapsa mai aspra este putin probabila, daca nu are antecedente de aceeasi natura