Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident pe trecerea de pietoni

fiica mea a fost lovita pe trecer si are 50-55 zile ingrijiri medicale.
Ce pedeapsa va primi autorul ?
In afara pedepsei, care cu siguranta va fi cu suspendarea executarii pedepsei, puteti obtine despagubiri morale si materiale de la societatea de asigurari. Angajati un avocat care va va sfatui pe parcursul procesului.
Cu stima, av. Tonica Daniela
de regula daca cel ce v-a lovit fiica nu are antecedente penale ,scapa cu suspendare plus plata cheltuielilor si daunelor pe care vi le acorda instanta.
avem vatamare corporala din culpa art. 184, C. pen., partea speciala. Infractiunea consta in savarsirea din culpa a unei lovituri sau a unor acte de violenta sau a oricarei alte fapte prin care s-a pricinuit unei persoane o vatamare ce a necesitat, pentru vindecare, ingrijiri medicale mai mult de 10 zile, precum si fapta din culpa prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita, pentru vindecare, ingrijiri medicale de cel mult 60 de zile. in acest caz opereaza impacarea partilor, deci puteti recupera daunele materiale de la asigurator in baza unui dosar de dauna solid care sa contina toate chitantele, bonuri, etc si daune morale care nu pot fi cuantificate cu usurinta si se vor stabili de catre instanta, asta daca nu reusiti sa ajungeti la o intelegere cu vinovatul. Pedeapsa va fi cu suspendare pt autor, asta daca nu are antecedente penale.
3luni-2 ani sau amenda.