Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere preț!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere preț!

Buna seara! Am o nelămurire cu privire la reducerile directe de preț pe facturi platite pe loc sau bonuri de casa la clienti. Vorbim de comerț cu amănuntul! În perioada Black Friday am avut în magazin mai multe oferte..de exemplu la vânzări mai mari de 500 de lei se oferea pe bonul fiscal sau pe factură o reducere de 5%,dar nu ca discount pe factură ci pur și simplu programul scădea direct din prețul de vânzare ăia 5%. As vrea să știu dacă s a procedat corect și dacă această micșorare a prețului trebuie contabilizată cumva? Vorbim de plată pe loc a mărfii! Preturile au fost afișate cu reducere și fără reducere.

In mod normal reducerea acordata trebuie mentionata distinct pe bonul fiscal.Da, se face inregistrarea in contabilitate deoarece trebuie sa descarcati aceasta reducere din adaosul comercial si tva-ul neexigibil incarcat la receptia marfii.
Cabinet Expert Contabil, Contabil