Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legislatie deposedare bunuri spatiu comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legislatie deposedare bunuri spatiu comun

Buna seara,
Am o intrebare legata de deposedarea de bunuri din spatiul comun al subsolu
lui blocului, spatiu asigurat cu cheie.
In cazul in care administratorul imobilului decide aruncarea neoficiala / ilegala ( lipsa somatie, etc) a bunurilor plasate temporar in spatiul comun din subsolul blocului, care sunt optiunile legale pentru recuperarea prejudiciului si care sunt mijloacele legale de coercitie.
Multumesc.
TM2017, utilizator
In primul rand depozitarea unor bunuri, fie si temporar, care de cele mai multe ori se transforma in permanent, este nelegala, subsolul fiind un spatiu tehnic.
Presedintele asociatiei, administratorul, au fost de acord cu depozitarea acelor bunuri in subsol si, daca da, a existat vreo conditie de timp?
Buna ziua,
Ma refer la subsolul blocului in care exista boxele locatarilor, acesta este considerat si spatiu tehnic?
Nu a existat o discutie prealabila referitoare la depozitare, fiind vorba de spatiul comun, deci implicit si al meu, astfel neconsiderand a fi necesar sa solicit o "aprobare" de la o terta persoana. "Depozitarea care se transforma in permanenta?"- va rog daca se poate sa ma ajutati cu o opinie profesionala/legala, nebazata pe presupuneri.
Multumesc frumos pentru raspuns.