Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta tip pentru indemnizatia de crestere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta tip pentru indemnizatia de crestere copil si alocatie de stat

Se da urmatoarea situatie :
Angajata care naste pe 01.09.2017 si certificat medical initial pentru cod 08 Sarcina si lauzie eliberat cu data de 01.09.2017.
1. Care este perioada in care a beneficiat de indemnizatie de maternitate ?
Este vorba de cele 126 de zile de concediu medical? adica 01.09.2017- 04.01.2018?

2. Cele 42 de zile de concediu de lauzie se implinesc la data de ....?
Calculez 42 de zine incepand de la data nasterii ?

3.A beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in perioada...... ?
Aici completez ceva? nu a beneficiat inca de indemnizatie

4. Se aproba concediul pentru cresterea copilului incepand cu data de ..?
Aici trec urmatoarea zi dupa cele 126 de zile de concediu medical? din calculele mele ar fi 05.01.2018

5. Daca angajata revine la serviciu imediat dupa cele 126 de zile si nu beneficiaza de indemnizatie de crestere copil, ce documente trebuie sa emita angajatorul?
1. Care este perioada in care a beneficiat de indemnizatie de maternitate ?
Este vorba de cele 126 de zile de concediu medical? adica 01.09.2017- 04.01.2018?

Este corect.

2. Cele 42 de zile de concediu de lauzie se implinesc la data de ....?
Calculez 42 de zine incepand de la data nasterii ?

Se calculeaza incepand cu data nasterii.

3.A beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in perioada...... ?
Aici completez ceva? nu a beneficiat inca de indemnizatie

Nu completati nimic.

4. Se aproba concediul pentru cresterea copilului incepand cu data de ..?
Aici trec urmatoarea zi dupa cele 126 de zile de concediu medical? din calculele mele ar fi 05.01.2018

Veti trece 05.01.2018

5. Daca angajata revine la serviciu imediat dupa cele 126 de zile si nu beneficiaza de indemnizatie de crestere copil, ce documente trebuie sa emita angajatorul?

Niciun document, intrucat c.i.m. pe durata concediului de maternitate este supendat de drept.