Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilantul anual obligatoriu SRLD
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilantul anual obligatoriu SRLD

Pentru un SRLD care are zero activitate, zero angajati, este obligatoriu bilantul si inventarul anual?
Da, daca a mai avut depus vreodata sit financiare anuale.
Ioan Petru Butariu a scris:

Da, daca a mai avut depus vreodata sit financiare anuale.

Este primul final de an, firma a fost infiintata in mai 2017. Inteleg ca nu este obligatoriu? Imi puteti arata va rog frumos o sursa, un cadru legislativ unde m-as putea informa mai detaliat?
Multumesc anticipat
Legea 82/1991:

Art. 36.
(2) Persoanele juridice care de la constituire nu au desfăşurat activitate, precum şi subunităţile fără personalitate juridică din România care aparţin unor persoane juridice cu sediul în străinătate, care de la constituire nu au desfăşurat activitate, depun o declaraţie în acest sens, în termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice.