Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incetare calitate consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incetare calitate consilier local

Daca un consilier local lipseste nemotivat de la 3 sedinte consecutive iar la a 4-a lipseste fiind in conceiu medical ii inceteaza de drept calitatea de consilier local ori se ia in considerare faptul ca la a 4-a sedinta a lipsit motivat?
Calitatea de consilier local sau de consilier județean încetează de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în următoarele cazuri:
a) demisie;
b) incompatibilitate;
c) schimbarea domiciliului într-o alta unitate administrativ-teritoriala, inclusiv ca urmare a reorganizării acesteia;
d) lipsa nemotivată de la mai mult de 3 ședințe ordinare consecutive ale consiliului;
e) imposibilitatea exercitării mandatului pe o perioada mai mare de 6 luni consecutive, cu excepția cazurilor prevăzute de lege;
f) condamnarea, prin hotărâre judecătorească rămasă definitiva, la o pedeapsa privativă de libertate;g) punerea sub interdicție judecătorească;
h) pierderea drepturilor electorale;
h^1) pierderea calității de membru al partidului politic sau al organizației minorităților naționale pe a carei lista a fost ales.

Nu-i inceteaza de drept calitatea , intrucat se ia in considerare faptul ca la a 4-a sedinta a lipsit motivat.