Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... S-a aprobat deja legea invatamantului obligatoriu ptr ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

S-a aprobat deja legea invatamantului obligatoriu ptr permisul auto?

Un an nou fericit!
Doresc sa aflu daca s-a aprobat deja legea celor 10 clase obligatorii pentru a putea absolvi scoala de soferi - nu reusesc sa gasesc informatii concludente decat despre faza de proiect a acestei legi.

Multumesc anticipat.
"... Legea in vigoare nu precizeaza numarul de clase pe care ar trebui sa il aiba doritorii de permis de conducere, indiferent ca e vorba de permis categoria B sau orice alta categorie. Important este sa ai un nivel de studii care sa-ti permita sa citesti si sa intelegi legislatia, intrebarile la examenul teoretic si sa participi la examenul practic.

Insa lucrurile s-ar putea schimba in viitorul apropiat. Conform Strategiei pentru siguranta rutiera 2016 – 2020, se va impune finalizarea invatamantului minim obligatoriu, care, conform legii educatiei, este de 10 clase. Strategia pentru siguranta rutiera nu a fost inca aprobata in Parlament, insa, odata cu aprobarea ei, raspunsul la intrebarea in legatura cu cate clase tebuie sa ai pentru scoala de soferi va fi clar: 10 clase! In viitorul apropiat, cei care nu vor avea 10 clase nu se vor putea inscrie la examenul auto."
[ link extern ] /
Da, acelasi articol l-am gasit si eu dar este datat Iunie 2017. Deci presupun ca inca nu s-a adoptat legea (?) Multumesc!
Din cate cunosc ..nu s-a adoptat un act normativ in acest sens.